Na most ugrik a majom a vízbe, azaz az eper a krémbe ;)

Most hogy már mindent megtudtunk arról hogy hogyan készül egy igazi cukrászati piskóta, végre rátérhetünk a blog igazi témájára. A cukrászat már már művészetté nőtte ki magát. Nézzünk csak körül egy cukrászdában, mennyi szín, mennyi minta, és milyen formák. Ahogy a művészetben, úgy a cukrászatban is megtalálhatóak azok az "elemek" amik olyan naggyá teszik az alkotót. Gondoljunk csak Leonardo Da' Vinci-re, a Mona Lisa festőjére. A világ egyik leghíresebb képe, amit Párizsban őriznek. Azt viszont tudtátok hogy a Mona Lisa nem mindig volt híres? Egészen addig fel sem figyeltek a festményre, amíg 100 évvel ezelőtt el nem lopta Párizsból egy Vincenzo Peruggia nevű férfi. A lopás után, 2 év múlva visszakerült a festmény Párizsba, és azóta hatalmas publikumnak örvend nap, mint nap. És most hogy egy pici cukrászat is legyen a dologban, bizonyára minden magyar ember ismeri a híres Dobos tortát, a zserbót, vagy akár a minyont. Nos itt sem olyan egyszerű minden, mint aminek látszik. Ugyanis igaz hogy Magyarországon találták ki a minyon és a zserbó receptjét is, de egy Francia mestercukrász, nem más mint Gerbeaud Emil (ejtsd Zserbó Emil) és egy magyar cukrász mester, ki Kugler Henrik volt. Sokáig a minyont Kuglernek hívtak, azonban Kugler Henrik halála után Gerbeaud Emil mignon-nak keresztelte át, ami annyit tesz franciául hogy, csinos, bájos, ami a sütemény kis termetére, és a díszítésére utal. Hiszen, milyen hatalmas szenzáció lehetett akkoriban egy apró kis sütemény ami mindenféle színben pompázik, és 4-5 féle ízesítésben kapható. 

Persze ma már jóval nem ilyen egyszerű a helyzet, ha az ember kitalál egy süteményt, azt nem ismeri meg a világ, hiszen mitől lenne az különlegesebb mint a többi. Pár éve kezdődött el a Macaron őrület, amik apró színes sütemények. Szintén Franciaországban találták fel. De vajon miért olyan drága? ...

Ötlet?

Semmi?

Akkor elárulom :) A mandula liszt miatt. Persze nem kell egyből arra gondolni hogy mandulát meg lisztet összekeverünk és kész is. Nem dehogyis, a héjától megszabadított, finomra darált mandulát nevezzük mandula lisztnek. Ezért is olyan drága a marcipán is mert majdhogynem szín tiszta mandula. De térjünk vissza a macaronhoz. Nem olyan nehéz elkészíteni mint ahogyan azt sokan állítjuk. Viszont annál is több idő. A tészta viszonylag hamar megvan, azonban ami azután következik, az már kicsit hosszabb időt igényel. Ugyanis ha ki adagoltuk a tésztát a sütőpapírra, utána minimum fél-1 órát kell szárítani, amíg már nem ragad az ujjunkhoz. Így alakul ki majd sütés közben a macaron alsó szélén az a kis érdekes "minta". 

Tehát mire következtetsz, honnan erednek a legújabb és legtrendibb sütemények? Természetesen a franciáktól. Hogy miért, arra én sem tudom a választ, de ha valami új édesség jelenik meg, amit az egész világ ismer, abban egész biztos hogy a franciák keze van. 

Ha kérdésed van, vagy bármi egyéb, írj kommentet, és megpróbálok minden tudásommal válaszolni rá :)

Kommentek
  1. Én